Smrkové dřevo má své výhody

Smrk je statný stále zelený jehličnatý strom s rovným kmenem. Koruna je jehlanovitá, větve rostou v pravidelných přeslenech. Kořenový systém je dost mělký. Smrky jsou proto často při vichřicích vyvráceny.

Dorůstá výšky až padesát metrů. Jehlice jsou 10-25 milimetrů dlouhé, na průřezu jsou čtyřhranné. Květenství jsou šištice. Původně rostou směrem nahoru, ale před opylováním se mění na převislé.

Smrk ztepilý je v našich krajích stromem s tradiční symbolikou; připomíná nám Vánoce, ale dříve byl i ochráncem před zlými duchy, čarodějnicemi a prostředkem k očištění od negativní energie. Všichni také známe smrkové májky, vyrobené z jeho vysokého otesaného kmene, ozdobeného pentlemi. Samozřejmě nelze opomenout hospodářský význam smrkového dřeva, které je u nás jedním z nejdůležitějších surovin dřevařského a nábytkářského průmyslu.

Smrkové dřevo je určitě nejpoužívanější stavební a truhlářské dříví. Má výborné vlastnosti, rychle schne a je k dostání téměř všude za příznivé ceny.

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé s velmi výraznými letokruhy. Na všech řezech snadno zaznamenáme odlišnosti letní a jarní přírůstkové vrstvy.  Smrk je velice pevné dřevo, houževnaté a přesto měkké na obrábění. Je také docela pružné. Schne velmi rychle. Je to ale  lákavé dříví pro všechny druhy dřevokazných škůdců, proto je nutné hotový výrobek chránit nějakým nátěrem, nebo postřikem.