Cedr jako unikátní léčitel

Léčivé vlastnosti cedrů jsou známé od pradávna. Moderní vědecká medicína, stejně jako mnoho starověkých učení o zdraví – východní, tibetská, Védská – potvrzují výtečné léčivé vlastnosti cedrů. Zvláště překvapivé jsou jeho fytoncidní vlastnosti: vzduch v cedrových lesích je téměř zcela sterilní od mikrobiálních patogenů. Počet fytoncidů z 1 ha cedrového lesa je schopen vyčistit patogenní mikroby z velkého města.

Nositelé tajného posvátného učení Sumeru věřili, že cedr, symbol mohutnosti, velikosti a nesmrtelnosti, byl stvořen Bohem jako úložiště kosmické energie na Zemi. A tak mu bylo přiděleno posvátné právo mít svá vlastní jména, a to v závislosti na poloze a účelu – náboženském, léčivém, stavebním a dokonce i vzorovém, jako míra hodnoty, mnohdy dražší než zlato.

Cedrové dřevo je známé svými antiseptickými, hojivými a antibakteriálními vlastnostmi.

Strom s lidskou duší

Moderní biologové potvrdili starou myšlenku – že cedr má duši. Tento úžasný strom má stejné biologické rytmy jako lidé. Cedr projevuje svou činnost ne v přesně stanovených hodinách jako ostatní stromy, ale v závislosti na vnějších okolnostech. Například při zatažených letních dnech se „probouzí“ v 10 hodin ráno a v jasné dny – s úsvitem. Večer je cedr „aktivní“ až do 23 hodin a pak „spí“ přes celou noc. V zimním období není jeho životní cyklus ukončen tak, jako u jiných stromů, je vzhůru, ale pouze „spí“ mnohem déle.